llolesio86
llolesio86 llolesio86
  • 27-11-2021
  • Mathematics
contestada

7. Given that 16 watermelons cost $48, which of these are equivalent ratios of number of watermelons to cost in dollars? Choose all that apply. A) 16:48 B) 3:1 © 1:3 D) 48:16 E) 3:9​

Respuesta :

pressplay509 pressplay509
  • 27-11-2021

Answer:

c) 1:3

Step-by-step explanation:

Since 16 watermelons cost $48, the cost of 1 watermelon is 48 / 16 = $3.

Hence 1 : 3

Answer Link

Otras preguntas

Coworker: "I have a customer who is very taciturn."
Which of the following quantities has the same dimensions as a speed? and why? A) at^2 B)​ at
Solve the following formula for t. A= J(1 + rt)
YOU PURCHASE AN ITEM ($500), WITH YOUR CREDIT CARD, AND LATER RETURN IT. WHAT HAPPENS TO YOUR CREDIT CARD? WHAT HAPPENS WITH THE $500?.
PLEASE HELP! Yesterday you visited a restaurant with your parents. You are telling your friends about your experience. In four complete sentences tell your fri
(a x 10^m)(b x 10^m )
all plosive consonants usually occur in————- in words
What could you do while promoting this product/service to customers to entice them close the sale?
Please help me!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Which functions are usually handed by local governments?