pettajan000 pettajan000
  • 27-07-2021
  • Mathematics
contestada

4 pounds of oranges costs $ 12 . What is the unit price per pound?

Respuesta :

maddie949395 maddie949395
  • 27-07-2021
3 dollars per pound....
Answer Link
lSuckAtLife
lSuckAtLife lSuckAtLife
  • 27-07-2021

Answer:

3 dollars per pound

Step-by-step explanation:

Unit Price = Cost / Pounds of oranges

Unit Price = 12 / 4

Unit Price = 3

The unit price per pound is $3

Answer Link

Otras preguntas

1.Which statement best describes the development of political parties throughout United States history? Over time people became divided on issues and political
The variable z is directly proportional to x, and inversely proportional to y. When x is 7 and y is 7, z has the value 2. What is the value of z when x= 10, a
In the above lines, the ______ is praying to god to bring an end to the ______
does the point (4,4) lie on the line y=2x - 4?
What is the ratio of 6 to 1?
economic benefits of forest​
John c Calhoun was an advocated of which of the following ?
please help solvety​
A Jar has five red marbles in at 10 blue ones if you randomly pick a marble without replacing it and then select another what is the fractional probability of g
My cat ate my dog alive. What do I do?