kaidenshelton79 kaidenshelton79
  • 27-04-2021
  • Mathematics
contestada

Shen paid $14.98 for a 7.26 KG bag of dog food. A few weeks later he paid $17.54 or 7.94 kg bag. Find the unit price for each bag.

Respuesta :

slimey122008
slimey122008 slimey122008
  • 27-04-2021

Answer:

1. Shen payed around $2.06 for the first bag of dog food.

2. Shen payed around $2.21 for the second bag of dog food.

Step-by-step explanation:

First, you have to do 14.98/7.26 to get around 2.06

Then, you do 17.54/7.94 to get around 2.21

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Help me with this question please /:
find the area of rectangle hall of length 64 5/7 m and breadth 23 3/8 m​
The student council is deciding between us two. standard english true or false
what is the topic of the study? cite details to justify your answer​
f(x) = x + 3 g(x) = 7x +4 What does (f+g) (x)equal? To obtain credit, provide your answer with no spaces. Example answer: 42x+9
Breakdown of religions and ethnicities within the country of Iceland
How many grams of chlorine atoms are present in a 3.45 g sample of barium chloride (BaCl2)?
The phrase "shot heard 'round the world" was significant because it _____. Select the best answer from the choices provided. A. indicated that the American Rev
Find the value of x given the EXTERIOR angle measures in a convex pentagon are x, 77, 72, 64, and 80.
What could you do better to show people you care about that you are listening . 1 paragraph please