Sh9ebleshaginpind2i Sh9ebleshaginpind2i
  • 27-11-2016
  • Mathematics
contestada

16 pairs of socks cost $40 write the unit rate to find the cost of each pair

Respuesta :

MathisLif3
MathisLif3 MathisLif3
  • 30-11-2016
unit rate = price/quantity
= 40/16
=2.5 per pair (2.5/1)
Answer Link

Otras preguntas

what happens in the space above the soft drink in a closed bottle or can as the soft drink warms to room temperature
What are the biggest difference between middle english and modern english?
Which sentence has an error in capitalization?
Why did the Cold War take place
explain how president roosevelt ties to georgias impacted to the state
what shapes are perpendicular sides only? ​
Refer to exhibit 11-4. if a person's taxable income is $90,000, how much does he pay in taxes? a. $22,500. b. $19,250. c. $17,600. d. $8,780.
You think about it for a long time when someone hurts your feelings.
which number is an irrational number A. 0.6 repeating B. 9/27 C.9/16 squared root D. 9/27 square root
In which phases of matter are the atoms closely packed but still able to slide past east other