trinityjames24
trinityjames24 trinityjames24
  • 29-12-2020
  • Mathematics
contestada

A 16-cup carton of milk costs $7.68. What is the price per quart?

Respuesta :

2004froggy
2004froggy 2004froggy
  • 29-12-2020

Answer:

The price per quart is $1.92.

Step-by-step explanation:

A quart is 4 cups.  Since 16 is divisible by 4, you should divide 4 from 7.68 in which you should get $1.92 as your answer.

Answer Link

Otras preguntas

Who is the author of Alice's Adventures in Wonderland'??
Are there any producers who don't do photosynthesis?
Are there any producers who don't do photosynthesis?
Are there any producers who don't do photosynthesis?
Who is the author of Alice's Adventures in Wonderland'??
Are there any producers who don't do photosynthesis?
Are there any producers who don't do photosynthesis?
Who is the author of Alice's Adventures in Wonderland'??
Who is the author of Alice's Adventures in Wonderland'??
Who is the author of Alice's Adventures in Wonderland'??