Morgasweet
Morgasweet Morgasweet
  • 30-09-2016
  • Mathematics
contestada

janice bought a book for $4.00. she also bought 5 pens. she spent a total of $39.00. how much did each pen cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-10-2016
39=5*pen+4 => 5*pen=39-4=35 => pen=35/5 => pen=7. Each pen costs $7 .
Answer Link

Otras preguntas

Find two positive numbers whose difference is 5 and the sum whose squares is 557.
The calcium ions involved in skeletal muscle contraction bind to a(n)______ subunit.
24. Compose a complete sentence in French listing the objects in the illustration above. Use the French phrase that means "there is/there are." 25. Compose a co
HIPPA’s security rule sets standards to safeguard the confidentiality of ePHI so sensitive information can be accessed only by authorized individuals.
which expression shows how the distribuive property can be used to multiply 8x29?
An ANOVA procedure is applied to data obtained from four distinct populations. The samples, each comprised of 15 observations, were taken from the four populati
What does Steel mean by “sitopia”?
evaluate the following using powers of ten rules: 10 to the 4th times the square root of 1.042
(GIVING BRAINLYST) what is proverb​
How can Steffens’ view on business and politics be seen as linked?