ihateuidontgotnoluv ihateuidontgotnoluv
  • 29-10-2020
  • Mathematics
contestada

At a school store, pencils are sold in packages of 8 pencils each. One package costs $1.92. What is the unit cost per pencil?

Respuesta :

jasonesenwein1 jasonesenwein1
  • 29-10-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

So to solve this problem, you need to divide 1.92 by 8.

1.92 divided by 8 is .24

So the unit price per pencil is .24 or 24 cents

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following statements about participating in physical activity is TRUE?
What is 1/10 of the number 3?
bill of rights : legal challenge
What is the price of a $4.00 tooth brush after a 10 percent discount?
What's the factor pair for 65 ??
Which number is Greatest or Lowest 2/5 or 0.3
What is the slope of the line that passes through the points (-3, 15) and (-9, 7)?
3. What is different about the blood carried by the arteries going to the body and the blood carried by the arteries going to the lungs?
Craig is folding laundry for his family. in the basket 1/6 of the shorts belong to his older brother and 3/6 of the shirts belong to his younger brother. what f
How many children does jacob zuma have?