Niurbismarte Niurbismarte
  • 30-04-2020
  • Mathematics
contestada

It cost ruby $4 to send 48 text messages what was her cost of texting in texts per dollar? Express your answer in simplest form

Respuesta :

dche9076
dche9076 dche9076
  • 30-04-2020

Answer:

Ruby pays a dollar every 12 messages.

Step-by-step explanation:

It costs Ruby $4 to send 48 text messages. To find the unit rate, you would divide 48 by 4. So the result would lead to 12 messages per dollar.

Answer Link

Otras preguntas

Giving brainliest, please HELP!
I need help answering this question
Why might a poet use inverted syntax in a poem? (Choose all correct answers.) to create rhyme or meter to emphasize a word or idea to add sensory details to s
GIVES 25 POINTS PLEASE HELPPP!!!!!! Why is a large military a problem for the Roman Empire?
Explain the various factors that impact the solubility of substances in water.
2. How many grams of K3N are produced from 2.1 moles of Mg3N
Andy wants to mail a package it cost $4.99 plus $.30 for every ounce of the package weighs write an equation that represents the total cost of shipping the pack
Name the part of speech for the following, please be as specific as possible. It was like him. (give the part of speech for 'him')
Which are examples of the UN's work? Select four answers. providing humanitarian aid issuing the Universal Declaration of Human Rights providing support for for
Boundaries based on the median-line principle are generally associated with:.