paiidtwaun
paiidtwaun paiidtwaun
  • 27-03-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-foot piece of rope costs $25.44. What is the price per inch?

Respuesta :

aspenmichcodd aspenmichcodd
  • 27-03-2020

Answer:

$0.53

Step-by-step explanation:

12in in a foot

12x4 = 48

25.44/48

$0.53

Answer Link

Otras preguntas

What can research into industry information help you identify
A car (mass 1 kg) on a frictionless track collides with a stationary car (mass 0.5 kg). The velocity of the first car before the collision is 2 m/s. The velocit
meaning of witnessed​
A firm has determined its cost of each source of capital and the percentage of each source making up the​ firm's capital​ structure: ModifyingAbove and below St
The author drilled a hole in a die and filled it with a lead​ weight, then proceeded to roll it 199 times. Here are the observed frequencies for the outcomes of
Why does Paris attend the feast in Romeo and Juliet ? A. To attack the Montagues B. To insure that there is no violence C. To woo Juliet D. To woo Rosaline
Solve the inequality. -8 is less than of equal to 2x -4 <4
What is the least positive integer ‘n’ such that the product 65n is a perfect square?
An oligopoly market structure is distinguished by several characteristics, one of which is market control by a few large firms. What are some other characterist
Which of the following is/are the best example(s) of elastic collision(s)? Explain why you chose your answer. A) A collision between two billiard balls. B) A co