Word Problem Challenge
1. Two bowls and three plates cost $14.21. The cost of the plate is half the cost of the bowl.
a. What is the cost of the bowl?
b. What is the cost of the plate?

Respuesta :

Answer:

The cost of each bowl is $4.06

The cost of each plate is $2.03

Step-by-step explanation:

14.21 ÷ 7 = 2.03

2.03 × 2 = $4.06