Seudónimo Seudónimo
  • 29-06-2019
  • Mathematics
contestada

20 Points! if pencils cost $2.40 for twelve, what is the unit price per pencil?
​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 29-06-2019

Answer:

$0.20

Step-by-step explanation:

A dozen of pencils = $2.40

1 pencil = $2.40 ÷ 12 = $0.20

PLEASE DO MARK ME AS BRAINLIEST UWU

ALSO, DO HAVE A GREAT DAY ;)

Answer Link

Otras preguntas

Which of these best explains why Constantinople became a major trade center? A. Constantinople is a prairie ideal for farming. B. Constantinople is an isthm
Can you help? fifteen points!
I NEED AN ASWER FAST!! FIRST PERSON TO GIVE ME A GOOD ANSWER GETS BRAINLIEST!!! You and three friends have decided to take a ski trip, but you can’t decide wher
According to your textbook, "So, how can we protect our Internet data from potential hackers?" is an example of a(n)
give the value for b in terms of a and c from the following question -2(8a+10b)=6c
Ignacio was reading an article about how athletes can get concussions when playing high school sports. It was very technical, but the medical words were bolded
The temperature in Coldspot is -7o F and increasing 2.5o per hour. The temperature in Frostberg is 19 degrees F and decreasing 4 degrees per hour. a. How long w
Level 2 - Find the Measure of the indicated angle.
What is the difference in drawing Lewis Dot Structures for ionic and covalent bonds?
Can all integers be rational??