IzzahAmir1 IzzahAmir1
  • 26-11-2018
  • Mathematics
contestada

Phillip bought two gifts for $260. One gift cost $20 more than the other. What is the cost of each gift?

Respuesta :

TheKoolKid1O1
TheKoolKid1O1 TheKoolKid1O1
  • 26-11-2018

260-20=240

240/2=120

120+20=140

$140 for one gift, $120 for the other.

Hope Your Thanksgiving Went Well, Here's Some Help Cleaning Up

-TheKoolKid1O1

Answer Link

Otras preguntas

What do good fresh food practices mean to you?
write an algebraic expression for 43 more than t
Which is farther east: the capital of Cuba or the capital of Nicaragua? What are the names and approximate latitudes of the two cities?PLEASE HELP!!!
In the Marxist view what has been the course of history
15y+31=61 how do I solve this
What were three major innovations that came out of the ww1 experience?
What is 3/47 converted to a decimal and do you think it's rational??
if 11 equals 100% what % is 6
how do I make the sentence "birds sing cheerfully" more descriptive
Can you give me an example of a food chain with 10 organisms